Przegląd drukarki EPSON STYLUS PRO 4900 SpectroProofer

admin, 02.03.2012

W tym artykule zaprezentujemy Wam drukarkę fotograficzną EPSON STYLUS PRO 4900 – urządzenie 17″ z podajnikiem rolkowym oraz systemem 11 tuszy UltraChrome HDR. Testy przebiegły bez problemu i to jak ta maszyna się prezentuje – zobaczcie sami.

 

Korzystanie z samego urządzenia dla niezaawansowanego drukarza lub doświadczonego fotografa  nie przysparza problemów. Sterownik jest przejrzyście opisany a intuicyjnie poukładane opcje pozwalają na szybką realizacje wydruku pliku.

Samo rozpakowanie maszyny ze względu na jej gabaraty wymaga pomocy drugiej osoby. Jak na drukarkę formatu A2 waga 52kg to dość sporo, ale co za tym idzie ? maszyna wykonana z plastików o dużej wytrzymałości, a sam szkielet wykonany na tyle mocno, że maszyna jest sztywna i nic w niej nie czeszczy ani nie zgrzyta podczas transportu. W prezentowanym modelu dostaliśmy SpectroProofer, który przy dostarczeniu do klienta jest solidnie zabezpieczony i mocno przytwierdzony do palety z urządzeniem.

Co dostajemy przy zakupie EPSON Stylus PRO 4900 ?

– samo urządzenie PRO4900 lub przy zakupie z opcją ze SpectroProofer`em lub SpectroProofer`em UV urządzenie PRO4900 z SP
– 11 x 80ml wkładów startowych UltraChrome HDR
– płytę CD z oprogramowaniem i sterownikami
– przewód zasilający
– instrukcja konfiguracji zwana też „planszą pierwszo-uruchomieniową”
– próbki nośników
– karta gwarancyjna

W skład tuszy wchodzi:

• Czerń fotograficzna (C13T653100)
• Cyjan (C13T653200)
• Vivid Magenta (C13T653300)
• Żółty (C13T653400)
• Light Cyan (C13T653500)
• Vivid Light Magenta (C13T653600)
• Jasna czerń (C13T653700)
• Czerń matowa (C13T653800)
• Jasno jasna czerń (C13T653900)
• Pomarańczowy (C13T653A00)
• Zielony (C13T653B00)

Powyżej spis 11 tuszy, lecz głowica jest 10 kanałowa. Wydruk odbywa się na różnych mediach – na matowych lub błyszczących i w zależności od wybranego podłoża z takiego tuszu maszyna korzysta.
Obszar pracy nie powinien być mniejszy niż poniżej zilustrowany. Taki obszar pozwala na swobodną wszelką pracę związaną z maszyną  jak ładowanie papieru, odbiór prac, montaż roli papieru.

Interfejsy połączenia drukarki

Drukarka pozwala na wydruk poprzez kabel USB w standardzie 2.0 oraz ethernetowo 100 BASE-TX, 10BASE-T. Dostarczane sterowniki z maszyną pozwalają na szybką konfiguracje poprzez powyższe interfejsy bez konieczności interwencji informatyka, dużo rzeczy dzieje się z automatu lub ręcznie dla bardziej doświadczonych. Maszyna współpracuje ze środowiskami Windows i MAC os 10.4 lub nowszy.

Ładowanie i wybór papieru

Wybór ścieżki prowadzenia papieru wybiera się przed załadowaniem z czytelnego panelu przedniego drukarki. Do wyboru mamy 3 rodzaje ścieżek :

– z kasety na większość ilość arkuszy (oczywiście nie zalecamy ładowania podłoży sztywnych typu Fine-art ze względu na dość ciasny obrót w maszynie podczas wydruku)
 

 

– z górnego podajnika na podłoża o większej gramaturze


 

– z podajnika rolkowego
 

 

W przypadku naszej prezentacji przy zamontowanym SpectroProofer`ze nie może być zamontowany płaski odbiornik wydruku, ale ściągając miernik jak najbardziej jest to możliwe.
 


 

Oczywiście wydruk bez marginesów jest jak najbardziej możliwy. Dodatkowym aspektem jest umieszczony pod kanalikami zasysającymi papier „pampers” który wciąga tusz wydobywający się za podłoże podczas druku.
 

 

Podczas drukowania maszynę charakteryzuje cicha praca i znacznie poprawiona prędkość druku w stosunku do np. modelu 4880. Wzbogacenie systemu tuszy o dodatkowe kolory znacznie zwiększa przestrzeń w jakiej można drukować, pokrywa aż do 98% skali PANTONE dzięki czemu nadaje się do zaawansowanego proofingu.  Wysokowydajne tusze występują o pojemności 200ml.
 

 

Prawa komora z tuszami:
 


 

Pojemnik na zużyty tusz:
 


 

Wyświetlacz
 

Panel użytkownika na drukarce wykonano z dbałością o szczegóły, klawisze nie są z najtańszego plastiku, nie latają w swoim gniazdach, a rozmieszczenie klawiszy pozwala na szybkie odnalezienie funkcji której szukamy.
 


 

Wyświetlacz w chwili aktywności urządzenia wyświetla stan tuszy oraz pojemników konserwacyjnych, jaki w danym momencie czarny tusz jest zazbrojony w głowicy, rodzaj wybranego medium (papier w roli lub arkusze) oraz marginesy. Niektóre klawisze posiadają dwie funkcje jak np. dolny skrajny po lewej stronie który podmieni tusz matowy na fotograficzny lub na odwrót jak również dokona czyszczenia głowicy.
 

 

Sterownik

Tradycyjnie już, u Epsona panel sterownika jest czytelny i oszczędny. Wszystkie funkcje są dość oczywiste. Mamy możliwość wyboru papieru, zmiany zarządzania kolorem, czy możliwość korzystania z zaawansowanych funkcji reprodukcji czarno białej i ciepłej/zimnej monochromii. Automatyka zarządzania kolorem działą sprawnie, co jest szczególnie ważne dla początkującuych użytkowników. Efekty druku z automatyką koloru są zadowalające, ponadto mamy możliwość samodzielnego wpływania na pracę tejże marzyny. Zostawiając drukarce zarządzanie kolorem, nie pozostajemy bez wpływu na osiągane efekty. Moduł sterownika wydaje się wręcz wzorcowym. Oczywiście również z tego poziomu możemy wykonywać zadania konserwacji, kontroli dysz czy śledzenia zużycia tuszu.

 
 

Praktyczne Użytkowanie
 

Specyfikacje, specyfikacjami… ale jak drukuje się tym w praktyce? Nie da się ukryć, że bardzo wygodnie. Epson przez długi czas trzymał mocno dominującą pozycje w branży druku, szczególnie jakości fotograficznej. Nie inaczej, rzecz się ma z tym modelem. Uzyskamy wysokie rozdzielczości, głębokie czernie i żywe nasycone kolory. Jako osoba doświadczona w temacie druku fotografii, jestem pewien, że model ten zaspokoi potrzeby najwybredniejszego artysty fotografa. Z odrobiną doświadczenia i umiejętności zarządzania kolorem, z tą drukarką można stworzyć „cuda”. Należy jednak pamiętać, że efekt końcowy zależny jest nie tylko od samego urządzenia. Bardzo ważnym jest stosowanie odpowiednio wysokiej jakości papierów. Dopiero przy „nakarmieniu” maszyny odpowiednim papierem docenimy pełną paletę możliwości drukarki. Oczywiście drukarka radzi sobie w tandemie z większością papierów do zadruku fotograficznego (bo większość z nich pozwala na dek pigmentowy). Stanowczo zalecam nową serię papierów Epson Signature Worthy, gdzie każdy użytkownik znajdzie papier godny najlepszych fotografii. Również użycie innych markowych papierów z wyższej półki, jak np. Canson, czy Hahnemuhle zagwarantuje nam zachwyt wśród odbiorców.

 

Podziel się na:
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Blip
  • Flaker
  • Fleck
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Grono.net
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Zostaw komentarz



+ 2 = siedem